تبلیغات
آکورد گیتار برای آهنگ های پاپ - نوازندگی گیتار و کیفیت صدا
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر :سلام دوست عزیز. به این وبلاگ خوش اومدین؛ در صورت آنلاین نبودن من، پذیرای آفلاین های شما هستم

نظرسنجی
به نظر شما برجسته ترین گیتاریست ایرانی حال حاضر کیه؟


آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ

تبلیغات
make avatar
لینك به ما


آب و هوای چند شهر ایران

تهرانClick for Tehran, Iran Forecast

اصفهانClick for Esfahan, Iran Forecast

مشهد

Click for Mashhad, Iran Forecast

شیراز

Click for Shiraz, Iran Forecast

اهواز

Click for Ahwaz, Iran Forecast

تبریز

Click for Tabriz, Iran Forecast

قزوین

Click for Ghazvin, Iran Forecast

کیش

Click for Kish Island, Iran Forecast

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

افراد آنلاین:

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

چت کاربران وبلاگ

جمعه 23 دی 1384
نوازندگی گیتار و کیفیت صدا

 به دلایل متعددی مهمترین نکته ای که شنونده در هنگام نواخته شدن گیتار به آن توجه می کند کیفیت صدای آن است و اکثر نوازنده ها در این مقوله ضعف دارندو پس از مطالعاتی که در این زمینه انجام شده به این نتیجه می رسیم که علت اصلی آن توجه بیش از حد به تکنیک دست راست و عدم توجه کافی به مضراب و انگشتان دست چپ است خصوصا در سازی مانند گیتار که پرده های پوزیسیون های پایین خیلی دور است.


 


بعنوان مثال فرتهای ۱۳-۱۴-۱۵ و...


 و فقط در صورتی ما صدایی واضح و قوی خواهیم داشت که انگشتان دست چپ بدون توجه به فشاری که به کار می رود دقیقا روی فرت یا پرده قرار بگیرند. اغلب هنرجویان موسیقی وقت بسیاری را صرف افزایش سرعت نوازندگی و حرکات اکروباتی می کنند و این موضوع را فراموش می کنند که عامل اصلی در نوازندگی کیفیت صداست.(سوناریته)


 هنگامی که ما انگشت دست چپمان را ما بین 2 پرده بگذاریم صدایی شبیه وزوز ( گز ) می شنویم یا اینکه صدایی بسیار ضعیف تولید می شود حتی اگر انگشتانمان را با قدرت به سیم ها فشار دهیم. اما وقتی همان انگشت را با همان مقدار فشار نزدیک پرده می گیریم صدایی قشنگ و زیبا خواهیم داشت.(گوشه فرت )


 برای داشتن چنین صدای صاف و زیبا یک سری تمرینات ساده برای انگشتان دست چپ در نظر گرفته شده است تا هنرجو بتواند انگشتانش را دقیقا روی پرده مورد نظر قرار دهد.و این تمرینات در صورتی می تواند مفید باشد که مرتبا تکرار شود. انگشت اول را روی سیم اول، پوزیسیون اول قرار دهید. دقت کنید که نوک انگشتان کاملا نزدیک به پرده باشد و حال با دست راست بنوازید. و مراقب باشید که فشار انگشت چپ را کم نکنید. سپس انگشت دوم را روی پرده دوم قرار داده و همان کار را تکرا کنید.


انگشت اول را هم چنان بر روی پرده اول نگاه دارید و همینطور انگشت سوم روی پرده سوم و انگشت 4 روی پرده چهارم. اینک دست خود را طوری جابجا کنید که انگشت اول روی پرده پنجم قرا گیرد و همینطور انگشت 2،3،4.. و این تمرین را تا پرده 20 تکرا کنید. و سپس همین تمرین را روی سیم های دوم و ...


ار پرده یک تا بیست ادامه دهید. نکته مهم در اینجا این است که با بالا رفتن گامهای کروماتیک فاصله بین پرده ها کمتر می شود در نتیجه دائما محل انگشتان را چک کنید تا دقیقا در جای خود قرار بگیرد. پس از مدتی به طور غریزی محل صحیح انگشتانتان را خواهید یافت.


نوشته شده توسط رضا ساعت 03:01 ق.ظ موضوع مطلب :‌ دیگر موضوعات ,

ویرایش شده در یکشنبه 1 بهمن 1385 و ساعت 11:01 ق.ظ

لینك ثابت | نظرات ()